Olabilirsiniz
Anasayfa » Terminoloji » Despotizm veya Despotluk nedir?

Despotizm veya Despotluk nedir?

Editor 05 Ağustos 2022 TerminolojiOkunma süresi: 2 dakika

Bu makalede despotizm ( despotluk ) nedir, çeşitleri nelerdir,Felsefede despotizm ne demek, Aydınlanmış despotizm, Aydın despotizmi nedir, Despotizm ile yönetilen ülkeler, Despotluk nedir, Despotizm ve monarşi farkı ve Despot ne demektir sorularına cevap vereceğiz.

Despotizm Nedir ?

Despot kelimesinin kökeni Fransızca’dır. TDK’da ki karşılığı zorbalıktır.Despotizm’i kısaca tanımlamak gerekirse; ister bir grubun, isterse bir bireyin mutlak bir siyasi güç ile hükümeti yönetmesidir. Despot kelimesi kullanım biçimine göre farklı anlamlar taşıyabilmektedir. Misal; despotluk, despot olma durumu anlamına gelirken, despotizm, despotluğu benimsemiş ve bunu hayat felsefesi haline getirmiş insanlar için kullanılır. Mısır Firavunları despotluğa verilecek en güzel örneklerden bir tanesidir.

despotluk

Despotizm Çeşitleri

Aydınlanmış Despotizm

Diğer bir adıyla Aydınlanmacı mutlakiyetçilik. Hükümdarların aydınlanma çağı olarak da bilinen dönemin özellikle akılcılık ilkesini benimseyip uyguladıkları mutlak krallık yönetimidir. Dünyada despot olan başlıca insanlar; II. Katerina, Maria Theresia, II. Mahmut , Kavalalı Mehmet Ali Paşa, I. Petro.

  1. Otokrat ve diktatör arasındaki fark
  2. Monarşi nedir? Monarşi çeşitleri nelerdir?

Despotizm ve monarşi arasındaki fark

Mutlak monarşide, tek bir kişinin mutlak gücü ve yerleşik yasaları ile yönetirken, despot ise kendi iradesi ve kaprisiyle yönetmesidir.

Benzer İçerikler:

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Yağmur Ormanlarının Hayatımızdaki Önemi ! başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # # #

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler