Olabilirsiniz
Anasayfa » Mimari Restorasyon » Arasta ve Bedesten Arasındaki Fark

Arasta ve Bedesten Arasındaki Fark

Editor 24 Kasım 2019 Mimari RestorasyonOkunma süresi: 2 dakika

Bir çok öğrencinin sıklıkla karıştırdığı konuların başında bu iki ticarethane gelir.Benzer yapılar olmasına rağmen içlerinde sattıkları mallara göre bir birlerinden ayrılırlar.Sözü fazla uzatmadan tek tek başlıklar halinde inceleyelim.

Arasta Nedir?

Arasta,çarşılarda benzer ürünleri satan dükkanların bulunduğu yerdir.Özellikle Osmanlı külliye mimarisinde özel bir yere sahiptir.Geliri külliyenin içerisinde bulunan camiiye aitti.İlk başlarda tek tip yapılsada günümüzde turistik amaçlardan dolayı birden fazla tip ürün satılmaktadır.Ayrıca şuanda sadece kira geliri camiilere giderken,diğer gelirler işletme sahiplerine gitmektedir.

Önemli:

  • Arastalarda satılan ürünler Bedestendekilere oranla daha ucuzdur.
  • Dükkanların kapıları yoktur.Açılış ve kapanış saati birliktedir.
  • Üstü tonoz veya çatıyla örtülü bir sokağın iki yanında karşılıklı olarak sıralanırlar.
  • Çarşılardan ayıran en büyük farklardan biride kendiliğinden ortaya çıkmamıştır.Külliye yapılırken Arastalarda yapılmıştır.Yani sonradan oraya gelmemiştir.

arasta nedir

Bedesten Nedir?

Bedesten,Farsça bir kelime olup,değerli ( kumaş, mücevher) eşyaların satıldığı ,üzeri kubbelerle örtülü ve genellikle dikdörtgen planlı büyük yapılara verilen addır.Bir çok yerde kervansarayla karıştırıldığınıda görürüz.

Fatih Cevahir Bedesteni

Resim-1 Kapalı Çarşı kompleksi içinde kalmış olan Cevâhir Bedesteni – Fatih İstanbul

Kaynaklar:

  • islamansiklopedisi.org.tr/bedesten ( Resim-1 )

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Restorasyon Teknikleri başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # # #

Son Makaleler