Olabilirsiniz
Anasayfa » Mimarlık » Autocad Line Komut Kullanımı

Autocad Line Komut Kullanımı

Editor 11 Ekim 2018 MimarlıkOkunma süresi: 2 dakika

Olabilirsiniz.com sitesi üzerinde ki eğitim serisine Autocad’de en çok kullanılan, bir başka diyişle çizimin en temel taşını oluşturan Line komutuyla başlıyoruz. Derse başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli nokta; Autocadde komutları ezberleyerek değil, pratik yaparak öğrenebilirsiniz. Hem eliniz alışır hemde daha çabuk ne anlama geldiğini kavrarsınız.

Autocad Line Komut Kullanımı

Line kelime anlamı olarak çizgi, halat, hiza anlamlarına gelmektedir. Çizime başlarken ilk bu komut ile başlanır ve daha sonra diğer komutlar kullanılır. Line komutunu başlatmak için klavyeden “ L+space ” tuşlarına basın sırasıyla, komuta girmiş olursunuz ondan sonra istediğiniz eksende bir çizgi çizebilirsiniz. Ya da belirli bir uzunlukta çizgi çizmek için bir rakam girebilirsiniz. Komuta girdiğiniz de büyük ihtimalle çizgi imleciniz eğik olacaktır, düz bir çizgi çizmek isterseniz ” F8 ” e ( Autocad’in sağ alt kısmında  Orthon on yazısı görünecektir. )  basabilirsiniz.

Unutmadan şunuda belirteyim, komutla uğraşmak istemeyenler üst taraftaki ” Draw ” menüsünden Line komutunu seçebilirler.

Dipnot : Komuttan çıkmak isterseniz ” ESC” yada ” Space” tuşuna bir defa basarak komuttan çıkabilirsiniz. Ayrıca Line komutuyla farklı bir çizim daha yapacaksanız ” Space ” ye bir defa basın ve istediğiniz yerden tekrardan çizime devam edin.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # # # # #

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler