Olabilirsiniz
Anasayfa » Terminoloji » Teknoloji sembollerinin bilinmeyen anlamları !

Teknoloji sembollerinin bilinmeyen anlamları !

Editor 16 Ağustos 2018 TerminolojiOkunma süresi: 5 dakika

Kullandığınız bir çok teknolojik alet veya uygulamanın sembollerinin ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi ? Büyük ihtimalle çoğunluğunuzun, çoğunluğumuzun dikkatini çok fazla çekmemiştir. Şuanda hepimizin en çok kullandığı bir çok elektronik ve uygulama sembollerinin ne anlama geldiğini sizler için derledik.

# USB

İlk olarak 1996 yılında ortaya çıkan ve veri aktarmada kullanılan en yaygın bağlantı yöntemi haline gelen USB, Universal Serial Bus’ın  kısaltmasıdır. USB’nin sembolünü incelediğinizde 3 başlı  bir ok olduğunu göreceksiniz. Bu sembol aslında Yunan mitolojisindeki denizler tanrısı Poseidon’un üç dişli mızrağına bir göndermedir. Mızrağın ucundaki her bir okun farklı bir işarette gösterilmesi, teknolojisinin farklı cihazları birbirine bağlayabilme özelliğini simgeliyor.

# Duraklatma Düğmesi

 

Dikine iki çubuktan oluşan duraklatma düğmesi de en çok kullanılan teknolojik sembollerden bir tanesidir.Uzun yıllardır kullanılan bu sembolde ilham olarak müzikde nota yazımında kullanılan ‘caesura’ sembolünü almıştır. Müzikde çapraz-paralel iki çizgi müzikte duraklamayı ifade ediyor.

# Numara Sembolü

Özellikle Twitter  ile birlikte popülaritesi hızla artan  ‘# ‘ , yani numara sembolü. Şimdilerde çoğu wep site üzerinde de yaygın olarak kullanılan, Twitter gibi sitelerde ‘ Trend ‘ sembolü olarak, normal sitelerde meta tag olarak ( #numara #sembolü ) kullanılmaktadır. Peki bu sembolün nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Sözü fazla uzatmadan konuya gelelim, numara sembölünün kökeni antik Roma’ya kadar dayanmaktadır. Roma uygarlığında ölçü birimi olarak kullanılan  Libra Pondo’nun baş harfleri ℔ nin birleşmesi ile oluşuyor. Şimdi diyeceksiniz l harfi neden bu şekilde yazılmış onuda açıklayayım, l harfi ile 1 rakamı bir birine karışmasın diye l’nin üzerine bir düz çizgi çizilmiştir. 19. yüzyıldan sonra bu işaret iki yatay iki paralel çizgi olarak sadeleştirilmiştir.

# @ Sembolü

Bilgisayar kullanıcılarının en çok kullandığı sembollerin başında @ sembolü gelmektedir. Özellikle e-mail adreslerinin değişmez parcası haline gelen bu sembolün nereden geldiğini biliyormusunuz ? İlk olarak 16. yüzyılda İspanya’da ağırlık ölçü birimi olan Arroba’nın kısaltması olarak kullanılmıştır. O günlerde yazılan çoğu ticari yazışmalarda @ sembolünü görmemiz mümkün. Günümüzde ise yer bildirimi  ( shnsecilmis@gmail.com ) olarak kullanılmaktadır.

İlgili   Otokrat ve diktatör arasındaki fark

# Flight Finder

Flight Finder, bu ismi  ben de dahil sanırım bir çoğunuz duymamıştır. Bilmeyenler için söyleyeyim bu bizim Türk Hava Yolları gibi hizmet veren bir uçuş şirketidir.Logosu isminin ilk harflerinin karşılıklı olarak yansıması gibi gösterilmesiyle oluşmuştur.

# Gamecube

Gamecube, Nintendo şirketinin bir  oyun konsolunun ismidir. Nintendo şirketinin ne olduğunu bilmeyenler için kısaca bir ön bilgi vermeyim. Nintendo 1889 ‘da Japonya’da kurulan dünyanın en büyük oyun firmalarından biridir. Oyun konsolu yapmanın yanında oyunlar da geliştirmektedirler. En meşhur olan oyunları Süper Mario,Luigi ve Link’tir. Bu kısa bilgiden sonra gelelim asıl konumuza; Logoya baktığınızda ilk gördüğünüz nedir ? C harfimi ? Yoksa G harfimi ? Sıradan bir logo gibi görünsede aslında çok güzel tasarlanmış, bir küpün içindeki C harfini sönük bir şekilde göstererek G harfini ön plana çıkarmışlardır.

# ABD Siber Komutanlığı

2009 yılında ilk kurulduğunda savunma amaçlı olsada, zamanla saldırı amaçlı kullanılan bir birim haline gelmiştir. Logoyu incelediğinizde bir kartalın pençeleriyle tuttuğu bir metal parça üzerinde çapraz şekilde kılıç, elektrik ve anahtar görülmektedir. Ayrıca arka kısımda dünya ve uzay da görülmektedir. ABD Siber Komutanlığının yeni logosu ile ilgili çeşitli söylentiler ortaya atılmıştır, fakat en etkili ve kanıtlanabilir gibi duranı MD5 kod içerdiği yönündedir. Yeni logo  32 karakterli MD5  kodu 9ec4c12949a4f31474f299058ce2b22a  ile kodlanmış bir mesaj içermektedir. Bu kodun ne anlama geldiği yada ne için özel olarak kodlandığı net olarak bilinmemektedir.

# Ubuntu

Ubuntu, 2004 yılında Linux çekirdeği temel alınarak geliştirilen açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Günümüzde sıklıkla kullanılan bu işletim sisteminin logosu hiç dikkatinizi çekti mi ? İlk bakışta bir çember etrafında 3 nokta gibi görünsede, aslında el ele tutuşan ve yukarı doğru bakan 3 insanı temsil etmektedir. Zulu dilinde Ubuntu kelimesi ” insanlık ” anlamına gelir.

İlgili   Galatasaray Lisesi'nin Eski Adı Nedir?

Sizlerde Görüş ve Önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Ayrıca bizi  Facebook , Twitter ve Google+  gibi sosyal ağlarda takip edebilirsiniz..

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Mary Cassatt'ın Hayatı ve Eserleri başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # #

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler