Olabilirsiniz
Anasayfa » Terminoloji » Teokrasi nedir? Teokratik Yönetim nedir?

Teokrasi nedir? Teokratik Yönetim nedir?

Editor 25 Ağustos 2019 TerminolojiOkunma süresi: 1 dakika


Teokrasi,dine dayalı yönetim biçimini anlatmak için kullanılan terim.Daha doğru bir anlatımla, dini otorite organlarının  devlet idaresini ellerinde tuttuğu devlet biçimidir.Teokrasi ye örnek vermek gerekirse Osmanlı Devleti zamanında ulema‘ların devlet işlerinde dini temellere dayandırmaları gösterilebilir. Günümüzdeki devletlerden örnek vermek gerekirse İran ve Sudi Arabistan buna en güzel örnekdir. Teokrasi de kişi yaptığı işten dolayı dini bir sorumluluk altındadır. Bu terimin kökeni Yunanca theokratia’dan gelmektedir.Tanrı düzeni anlamına demektir.

Benzer konular:

Din kurallarının geçerli olduğu sistem olan teokraside, kurallar ya dini kuralların aynısıdır, ya bunlardan büyük ölçüde etkilenmiştir ya da dini kurallarla çelişik olsa dahi dini temellere dayandırılır veya meşrutiyet için dayandırılması gerekir.

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Galatasaray Lisesi'nin Eski Adı Nedir? başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # # # #

Son Makaleler