Olabilirsiniz
Anasayfa » Terminoloji » Mary Cassatt’ın Hayatı ve Eserleri

Mary Cassatt’ın Hayatı ve Eserleri

Editor 23 Temmuz 2018 TerminolojiOkunma süresi: 2 dakika

      Mary Stevenson Cassatt, 1844 yılında ABD’nin Pennsylvania şehrinde dünyaya geldi.Çocukluk yıllarından beri resime olan düşkünlüğünden dolayı,ailesine ressam olmak istediğini her söylediğinde ailesi buna karşı çıkıyordu.Ailenin karşı çıkmasının en büyük nedenlerinden biri feminist yaklaşıma maruz kalmasından korkmalarıdır.Bütün bu olumsuz düşüncelere rağmen 15 yaşındayken Philadelphia’daki Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim yapmaya başladı.

1861 – 1865 yılları arasında çalışmalarına devam etmesine rağmen Abd de iç savaş çıkmasından dolayı Fransa’ya göç etmek zorunda kaldılar.Hayatının büyük çoğunluğunu Fransa’da geçirdi ve burada dünyaca tanınan bir ressam haline geldi.Cassatt’ın hayatındaki dönüm noktalarından biri Edgar Degas’la tanışması olarak söylesek,yanlış bir cümle kurmuş olmayız sanırım.Çünkü Edgar Degas Empresyonistler topluluğunun kurucularından biridir.Empresyonistler arasındaki 4 kadından birisidir.

Empresyonistler (Impressionism), göreceli olarak küçük, ince, ama görünür fırça darbeleri, açık kompozisyon , değişen nitelikleri (genellikle zamanın geçişinin etkilerini vurguluyor) ışığının doğru bir şekilde tasvir edilmesine vurgu yapan, 19. yüzyıl sanat hareketidir.

Cassatt, resimlerinde genellikle anne ve çocuk arasındaki samimi bağlara vurgu yaparak, kadınların sosyal ve özel hayatlarının imajlarını yaratırdı..

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Diyet yapıyım derken karaciğer hastası olabilirsiniz ! başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # # # #

Son Makaleler