Olabilirsiniz
Anasayfa » SizeÖzel » Dünya Tarihini Değiştiren Yalan ve Gerçekler

Dünya Tarihini Değiştiren Yalan ve Gerçekler

Editor 24 Nisan 2021 SizeÖzelOkunma süresi: 4 dakika

Ortalama bir insan , başkasının duygularını değiştirmek veya etrafındaki insanları kırmamak için beyaz yalanlar söyler. Bununla birlikte, tarihteki küçük beyaz yalanların ders kitaplarımıza girmesi tamamen farklı bir hikaye. Gerçeği şu ya da bu nedenle gizleyen çok sayıda güçlü lider olmuştur.

Bu devasa yalanlar listesinde kimler var? Tarihi değiştiren en büyük yalanlardan bazılarını sizler için derledik.

Adolf Hitler; Savaş Başlatmak İstemiyorum

Tarihin en kötü şöhretli figürlerinden biri hiç şüphesiz Adolf Hitler’dir. Adolf Hitler’in doğruyu söyleme konusunda o kadar da kararlı olmadığını öğrenmek şaşırtıcı değil. İktidara olağanüstü yükselişi, kısmen dünya liderlerine söylediği yalanlarla doğru orantılıydı.

1938 yılında Almanya’nın, Çekoslovakya’yı işgali sırasında Neville Chamberlain ( İngiliz Siyasetçi ) ile bir konuşmasında, kendisine istediği şey verilirse savaşı devam ettirmeyeceğini söyledi. ( Çekoslovakya’da yaşayan % 50’den fazla Alman nüfusu olan kısımları ). Hitler’in sözüne güvenen ve Avrupa’da bir savaş istemeyen Chamberlain, Çekler ve Fransızlar ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme sonrası Hitler’e istediği verildi.

İlgili:Çoğu İnsanın Bilmediği 10 Tuhaf Korsan Geleneği

İkinci Dünya Savaşı bir yıl sonra başladı ve Hitler Çekoslovakya’nın geri kalanını da işgal etti. Hitler o gün yalan söylemeseydi belki de her şey  çok farklı olabilirdi.

Mikhail Gorbaçov’un Çernobil Yalanı

Mihail Gorbaçov kimdir

Çernobil, dünya tarihinin en büyük felaketlerinden biri. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala etkisini hissettiriyor. Çernobil çevresindeki bölgeye radyasyon bulaştığında, Gorbaçov dünyaya her şeyin kontrol altına alındığını ve  herhangi bir sızıntının olmadığını söyledi. Bölge yaşanmaz durumda ve nükleer kirlilik Çernobil’in çok ötesine, hatta İtalya ve Fransa’ya yayıldı . Binlerce insan ve hayvan nükleer erimeden dolayı radyasyon zehirlenmesine maruz kaldı.

Vietnam Hakkında Amerikan Halkına Yalan Söyledi

Lyndon B. Johnson

Başkan Lyndon B. Johnson, Amerikan halkının moralini yükseltmek için, Vietnam’daki savaşın nasıl gittiği konusunda  halkına yalan söyledi. İnsanları 1967’de her şey planlandığı gibi  gittiğine ikna etti ve savaş yakında bitecekti. Gerçek Johnson’un dediğinin den oldukça farklıydı. Tet Harekatı ( Tet Offensive ) gerçekleştiğinde ve savaş haberleri gazetelerde ve televizyonlarda  yayınlandıktan sonra , Johnson’ın Amerikan halkına başından beri yalan söylediği ortaya çıktı. Bu, savaş karşıtı insanları sokağa döktü ve Johnson’un sonunu getirdi.

İlgili   Kadınlar için en tehlikeli 10 ülke !

Hitler İlk Önce Polonya’nın Saldırdığını Öne Sürdü

Adolf Hitler

Karışınızda yine Hitler. Ne kadar şaşırtıcı. Alman askerlerinin kendilerine verilen korkunç emirleri nasıl yerine getirebildiklerini hiç merak ettiniz mi? Bunun nedenlerinden biri, Hitler’in hedeflerini ilerletmek için birliklere sık sık yalan söylemesiydi. Bu, Polonya’yı işgal etme ve İkinci Dünya Savaşını başlatma planını haklı çıkarmak için söylediği yalandan ilkiydi. Halkını Polonya’nın istilayı hak ettiğine ikna etmek için , Polonya ve Almanya sınırına yakın bir Alman radyo istasyonuna yapılan sahte bir saldırıyı içeren ayrıntılı bir yalan söyledi. Nazi subayları, Polonya’lı direnişçi kılığına girdi ve  radyo istasyona saldırdı. Polonya dilinde mesajlar yayınladı ve Avrupa’nın geri kalanını Polonya’nın saldırgan olduğunu düşünmeye itti. Masum bir Polonyalı çiftçiyi, askeri üniforma giydirip vurdu. Hitler tekrar yalan söylememiş olsaydı, belki daha az insan onun emirlerini yerine getirmeyi seçerdi.

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Çoğu İnsanın Bilmediği 10 Tuhaf Korsan Geleneği başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # #

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler