Olabilirsiniz
Anasayfa » Terminoloji » Amerika’nın Yapmış Olduğu Soykırımlar !

Amerika’nın Yapmış Olduğu Soykırımlar !

Editor 25 Nisan 2021 TerminolojiOkunma süresi: 4 dakika

Amerika Birleşik Devletleri, hiç kuşkusuz şuanda dünyada İsrail ve İngiltere ile birlikte en çok söz sahibi olan ülkelerden biri. Bu üç ülkenin ortak yanı güç elde ederken yapmış oldukları katliam ve soykırımlardır. İsrail ile alakalı olarak daha önce yazmış olduğumuz İsrailin Yaptığı En Korkunç 5 Katliam ! adlı makaleye göz atabilirsiniz.

ABD’nin,  Filipinler’de Yaptığı Katliam !

ABD Soykırım

İspanya-Amerika Savaşı’nın 1898’de sona ermesinin ardından İspanya , barış anlaşmasının bir parçası olarak Filipinler’i ,ABD’ye bıraktı. Buda Amerika- Filipinler savaşının başlamasına sebep oldu. Amerikalı General Smith’in, Binbaşı Littleton Waller’a söylemiş olduğu şu söz aslında bütün her şeyin bir özeti niteliğinde;

“Mahkum istemiyorum. Öldürmeni ve yakmanı istiyorum, ne kadar çok öldürür ve yakarsan o kadar çok memnun olurum. Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı gerçek düşmanlıklarda silah taşıyabilen tüm kişilerin öldürülmesini istiyorum.”

Smith’in sözüyle alakalı olarak tam metine New York Times’ın şu yazısında ulaşabilirsiniz.

Smith’in bu emrinde en dikkat çekici noktalardan biri 10 yaş ve üzeri Filipinli vatandaşın ABD’nin düşmanı olarak görülmesi. 1990’larda bir İngiliz yazar tarafından yapılan kapsamlı bir araştırma da, yaklaşık  olarak 2.500 ölü olduğu yönünde. Fakat  Filipinli tarihçilere göre ise ölü sayısının bahsedilenden daha fazla olduğu. Yaklaşık olarak  50.000 civarında  Filipinlinin katledilmiş olabileceğini belirtiyorlar.

İkinci Dünya Savaşı

2. Dünya savaşı sırasında ABD’nin Kore, Japonya, Almanya ve Avrupa’da bir çok insanı katlettiği belgelerle kanıtlanmıştır. Japonya’da askeri ve sivil  olmak üzere 10.000 den fazla insan öldürüldü. Şimdi bir çoğu diyecek ki savaş sırasında insanlar tabi ki de ölebilir. Haklılar. Fakat bu bahsettiğim ortalama sayı savaş esiri ve sivil insanlar.

Bir başka önemli noktalardan biri de gittikleri her yerde kadınlara tecavüz etmişlerdir. 1945’te Okinawa Savaşı sırasında Motobu Yarımadasında bulunan köylerdeki kadınlara tecavüz edildi. O dönemde Japonların tecavüz raporları büyük ölçüde göz ardı edilmiş olsa da, akademik tahminler 10.000 kadar Okinawalı kadınının tecavüze uğramış olabileceği yönünde.  Ve bu tek seferlik bir olay değil. ABD ‘nin savaşı kazanmasından sonra bile bu her hafta devam etmiştir.

İlgili   Monarşi nedir? Monarşi çeşitleri nelerdir?

1942-1945 yılları arasında İngiltere’de 14.000 , Fransa’da ise 3.500 civarı  kadına tecavüz edilmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Biscari Katliamı 

14 Temmuz 1943’te Biscari Havaalanının ele geçirilmesi sırasında, Amerikan Piyade birlikleri iki ayrı olayda toplam 71 İtalyan ve iki Alman savaş esirini öldürdü.

Vietnam Savaşı 

ABD ordusu savaş sırasında işkence, tecavüz, toplu infaz, sivillerin öldürülmesi ve kimyasal silah kullanmak gibi pek çok savaş suçu işlemiştir. 21 yıl süren savaş esnasında 4 milyondan fazla sivil hayatını yitirmiştir.  Vietnam Savaş Suçları Çalışma Grubu tarafından yapılan araştırmaya göre , Amerikalı askerler defalarca 1907 Lahey Sözleşmesi ve 1929 Savaş Esirlerine ilişkin Cenevre Sözleşmesini ihlal eden eylemlere katılmıştır.

Irak Savaşı

Amerika Birleşik Devletlerinin bugüne kadar yapmış olduğu bir çok katliamın bir benzerine Irak’da da rastlamaktayız. Özellikle sivil halka karşı işlemiş oldukları insanlık suçu bir çok dava sonucunda kanıtlanmıştır. Yapmış oldukları soykırımlardan bir tanesini örnek vermek gerekirse; Haditha cinayeti olarak duyduğumuz olayda. 24 kadın ve çocuk ölü bulunmuştur. Abd’li Kurmay Çavuş Frank Wuterich yargılandığı davada, askerlerine sivil halka ateş edilmesi emrini verdiğini kabul etmiştir.

Afganistan Savaşı 

ABD, Irak’da olduğu gibi Afganistan’da da benzer suçlar işledi. Özellikle Amerikan istihbarat servisi CIA’nın yapmış olduğu eylemler. Bir çok sivili El-Kaide şüphelisi diye toplama kamplarına götürdüler. Orada bir çoğuna işkence yaparak öldürdüler.

Sonuç olarak;

Amerika Birleşik Devletleri bir çok açıdan insanlık tarihinin en büyük soykırımlarını yapmıştır. Yüzbinlerce sivil insanı ( çocuk, yaşlı, kadın demeden ) öldürmüştür. Dünyanın dört bir köşesinde hala bile aydınlatılmamış yüzlerce olay var.

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Otokrat ve diktatör arasındaki fark başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # #

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler