Olabilirsiniz
Anasayfa » Terminoloji » Otokrat ve diktatör arasındaki fark

Otokrat ve diktatör arasındaki fark

Editor 31 Mayıs 2020 TerminolojiOkunma süresi: 2 dakika

Bir çok insan Otokrat ve diktatör farkını pek bilmez. Sanki ikisi de aynı şeymiş gibi cümle içinde kullanır.  Özellikle üniversite mezunların da bu oran hayli fazla. Otokrasi, yönetim şekli olarak tam olmasa bile monarşi ile benzerlik gösterir. Otokrasi Nedir? Ne demektir?  adlı yazıdan otokrasinin ne olduğunu daha net anlıyabilirsiniz. Kelime anlamı olarak yüce iktidarın sadece bir kişinin elinde olmasıdır. Otokrasi İle Karıştırılan 5 Yönetim Biçimi ! adlı makalede otokrasi ile karıştırılan 5 yönetim biçimini görebilirsiniz.

otokrasi

Diktatör, kelime anlamı olarak dikte ettiren ve emir veren anlamına gelmektedir. Bu terim Antik Roma uygarlığında olağan dışı görevler üstlenen magistratus’ların ünvanından gelmektedir. Elinde mutlak ve sınırsız bir otorite olan yöneticilere verilen addır. Aklınızda daha iyi kalması için,  ” diktatör gibi kadın” tabirini güçlü olan ve sözünü geçiren bayanlar için kullanırız.

Yukarı da ki iki açıklamayı okuduktan sonra ” aynı şey ya bu ikisi de ” diyebilirsiniz. Haklılık payınız olsa da, kısmen değiller. Otokratlar kendini üstün ırk gibi görür ve öyle davranır, diktatör ise kendini üstün bir ırk gibi görmez. Bu genel tanımlama olsa da bazı diktatörlük rejimlerinde otokrat gibi davranıldığı görülmektedir. Ülke sanki onlar o makamda var diye ayakta kalıyormuş gibi davranırlar ve halk üzerinde öyle bir etki bırakırlar.

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Monarşi nedir? Monarşi çeşitleri nelerdir? başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # #

Son Makaleler