Olabilirsiniz
Anasayfa » Cad » AutoCad’de Profil Oluşturma ve Taşıma

AutoCad’de Profil Oluşturma ve Taşıma

Editor 25 Şubat 2021 CadOkunma süresi: 3 dakika

Mimari proje çizimcileri genellikle kendi layer ayarlarını kullanır. Çizgi tipleri, tarama desenleri, çizgi renkleri gibi kendine özel AutoCad ayarlarına sahiptir.

AutoCad’de Profil Oluşturma ve Taşıma

İş yerinizi  veya bilgisayarınızı değiştirdiğinizde, bu ayarları manuel olarak yeniden yapmanız gerekir. Bu da gereksiz  zaman kaybı demek. İşte bu tarz zaman kayıplarını önlemek için AutoCad bizlere bir kolaylık  sağlamaktadır.

Autocad ‘de Kendi profilini oluşturma

Layer ayarlarınızı oluşturmanız için AutoCad size profil oluşturma olanağı sunmaktadır.AutoCAD’de  çizgi rengi değiştirme ve layer ayarları  adlı makaleye göz atmanızı öneririz. Bir kullanıcı profili oluşturmak için komut satırına OP yazın ve enter tuşuna basın. Bu komut sayesinde Options ayarları açılacaktır. Açılan kısımdan aşağıdaki resimdeki gibi profiles sekmesini seçin.

Burada varsayılan olarak Adsız Profil ( Unnamed Profile ) ‘ i göreceksiniz. Önceki ayarlarınıza bağlı olarak başka profiller de listede görülebilir. İsteğe bağlı olarak silebilir yada farklı bir profil oluşturabilirsiniz.

Aşağıda vereceğim örnekte resimli olarak Özel profil nasıl oluşturulacağını anlatacağım. Profiller sekmesinin sağ panelinden Listeye Ekle ( Add to List ) butonuna tıklayın. Bir isim girin ve Uygula & Kapat ( Apply & Close ) butonuna tıklayın. Hayırlı olsun. Size özel profilinizi oluşturdunuz.

Autocad profil

Oluşturduğunuz profili ektin hale getirmek için Set Current sekmesine tıklayın. Profil adınızın etkin olup olmadığını pencerenin sol üst tarafından takip edebilirsiniz. Özel profiliniz artık size ait ayarları kaydetmeye hazır. Bu ayarlar ARG dosya uzantısı ( .arg )  ile kaydedilir ve dosyayı açmak için not defterini kullanabilirsiniz.

Benzer içerikler:

Profilinizi başka bir bilgisayara taşıma

Kendi bilgisayarınızda oluşturduğunuz profili , farklı Pc lerde de kullanmak için Dışa Aktar ( Export ) butonuna tıklayın. Açılan kısımdan nereye kaydetmek istiyorsanız orayı seçin ve  Kaydet ( Save )’e tıklayın. Dosya uzantınız   Drawing.arg olacaktır.

İlgili  Autocad Line Komut Kullanımı

Kaydettiğiniz dosyayı istediğiniz bilgisayarda kullanmak için, yine komut satırına OP yazıp enter tuşuna basın. Açılan sekmenin sağ tarafında İçe Aktar ( Import ) butonu var. Oraya tıklayıp dosyayı seçip  Aç ( Open ) tuşuna basın. Artık size özel profil bu bilgisayara da gelmiş oldu. Hayırlı olsun..

Yukarıda anlattığım yolun yanında, benim de sıklıkla başvurduğum başka yöntem daha var. Temiz bir mimari projemi her zaman yanımda bulundururum. Nerede veya hangi bilgisayarda çalışırsam çalışıyım, O projenin bir kat planını çizimin içine kopyalarım. Sonra kopyaladığım projesi silerim. Bu şekilde layer ve genel ayarları otomatikman yeni çizimime aktarmış oluyorum.

Bahsettiğim yöntemlerden farklı olarak daha kullanışlı bir yolu daha varsa lütfen yorum kısmından iletin. Bu makaleyi okuyan arkadaşlara da yardımınız olmuş olur. Bir başka makalede görüşmek üzere.

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan AutoCad Programının Püf Noktaları başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # #

Son Makaleler