Olabilirsiniz
Anasayfa » Cad » AutoCad Programının Püf Noktaları

AutoCad Programının Püf Noktaları

Editor 19 Şubat 2021 CadOkunma süresi: 2 dakika

Bir çoğumuz mimari proje çizerken veya farklı amaçlar için çizim yaparken zamandan tasarruf etmek isteriz. Çünkü günümüz dünyasında işi ne kadar iyi yaptığının yanında, ne kadar hızlı yaptığında önemlidir. İşte bu gibi etmenler için Autocad’deki bazı komutlar işimizi hayli kolaylaştırmaktadır. Bu makalede en çok kullanılan komutları ve ne anlama geldiklerine değineceğiz. Başlıyalım…

AutoCad Programının Püf Noktaları

AutoDesk

PolySolid Komutu

3D duvarlar oluşturmak için Polysolid komutunu kullanabilirsiniz. Komut, extrude veya presspull gibi diğer komutlardan çok daha kullanışlıdır. Autocad’de 3 boyutlu görünüme geçtikten sonra;

komut satırına Polysolid + enter + H + 400 + W + 20 + O  yazın. Ardından çizgilere tıklayın.  Komutu açıklamak gerekirse; H ,  PolyHeight’in kısaltması yani yükseklik. W ise Polywıdth’in kısaltması yani genişlik , O ( Object ) .

Planesurf Komutu

Komutun ne işe yaradığını akılda kalıcı şekilde özetlemek gerekirse; exceldeki gibi tablolar yapabilirsiniz. Özellikle mimari proje çizerken vaziyet planı hazırlarken bu tarz tabloya çok fazla ihtiyaç duyarız. Net alan, Bürüt alan, Ortak alan, Toplam Bürüt alan, Otopark hesabı, Emsal hesabı, Ağaç hesabı gibi alanlar için.

MESH Komutu

3d  olarak Box, Cone, CYlinder, Pyramid, Sphere, Wedge ve Torus oluşturabilirsiniz. MESH yazıp enter  ( yada space ) tuşuna bastığınızda alt komut satırında sizden hangisini çizmek istediğinizi soracak. 3 boyutlu olarak hangisini çizmek istiyorsanız ona tıklıyoruz.

İlgili yazılar;

AutoCad’de Profil Oluşturma ve Taşıma ve Autocad Planesurf Komutu 

 

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Autocad Planesurf Komutu başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # #

Son Makaleler