Olabilirsiniz
Anasayfa » Terminoloji » Asperger Sendromu Belirtileri

Asperger Sendromu Belirtileri

Editor 15 Ağustos 2019 TerminolojiOkunma süresi: 3 dakika

Asperger Sendromu veya Aspenger bozukluğu , çocukluk döneminde başlayan ve sosyal etkileşimi zorlaştıran bir sağlık sorunudur.Geneli itibariyle otizm ile benzerlik göstermektedir.

Asperger Sendromu belirtilerini üç ana başlık altında toplayabiliriz: iletişim, sosyal beceri ve hayal gücü.

  • İletişim: Anlamada zorluk çekebilirler. Örneğin ‘bir zamanlar balinamız vardı’ gibi figüratif bir dil ile konuşulunca anlamakta zorluk çekerler.
  • Sosyal Beceriler: Asperger’li kişiler “yalnız” gibi görünebilir ya da utangaç ve sessiz olarak karşımıza çıkabilir. Göz teması kurmakta zorluk yaşayabilirler, aynı yaştakilerle ilişki kurabilirler ve başkalarıyla konuşmayı başlatmak veya sürdürmek için ne söyleyeceklerini bilemeyebilirler. Aynı yaştakilerle kıyaslandığında da naif olabilirler.
  • Hayal gücü:  Genellikle Asperger’li kişiler çok mantıklı zihinlere ve somut bir düşünme stiline sahiptir. Bu, siyah ve beyaz olmadıkça bazı şeyleri anlamada sorun yaşayabilecekleri anlamına gelir.

Diğer belirtiler şunlardır:

  • Koordine Olmayan Konuşma: Bu rahatsızlıktan etkilenen bireylerin konuşması diğerlerininkinden farklıdır. Asperger’li çoğu birey, seslerinin hacmini modüle edemez. Ayrıca monoton bir perde de konuşmaya eğilimlidirler. Konuşmalarında tutarsız veya ritim eksikliği olabilir.Kısaca tek düzen konuşurlar.
  • Dar Düşünce Aralığı: Onlar dar bir menzile sahiplerdir.Yani belirli bir konuya bir anda odaklanma eğilimindedirler ve belki de bu yüzden konuşulanı  anlayamadan, onunla ilgili tüm detayları toplarlar.
  • Tekrarlayan Davranışlar: Rutin hareketleri devamlı olarak yaparlar.Bireyler, belirli bir jest ya da el hareketi, çırpma ya da ayak hareketleri gibi fiziksel hareketleri tekrarlamaya meyillidirler. Bununla birlikte, bu tekrarlanan hareketler, simetri olmadan ve daha hızlı olarak düzensiz aralıklarla meydana gelir.

Bu belirtileri okuduktan sonra  bir ,iki belirti gösteren insanları hemen bu hastalığa yakalanmış gibi algılamayın.Çünkü yukarıda saydığım belirtilerin bir çoğu neredeyse bütün insanlarda bulunmaktadır.Belirtilerin sonucunda kesin bir kanıya varılabilmesi için uzman bir doktor veya psikoloğun görüşü alınmalıdır.Asperger sendromunda en belirgin belirti,sosyal durumlarda ciddi oranda problemli olmalarıdır. Asperger Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir ? bu makaleyide okumanızı öneririm.Asperger Sendromunu ile ilgili ne yapılması gerektiği,davranış şekilleri,tedavisi ve daha bir çok konu içerisinde vardır.

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Otokrasi Nedir? Ne demektir? başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # # # #

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler