Olabilirsiniz
Anasayfa » Terminoloji » Otokrasi Nedir? Ne demektir?

Otokrasi Nedir? Ne demektir?

Editor 15 Ağustos 2019 TerminolojiOkunma süresi: 1 dakika

Otokrasi, yönetim biçimi olarak monarşinin bir çeşidir.Yani  siyasi yetkilerin sadece bir kişide toplanması.Monarşinden ayıran temel fark kişi bu hakkı miras yoluyla değil ,zorla ele geçirmiştir.Bir nebze mutlak monarşiye benzemektedir.Dünyada bu yönetim biçimiyle yönetilen çok az ülke vardır.Kelime olarak incelediğimizde ; “oto” kendi, kendiliginden demek ve “krasi” de hükmetmek anlamlarına gelir.Otokrasi, yunanca bir kelimeden gelmektedir. Otokrasi ile yönetilen ülkeler bu makalede hangi ülkeler olduğu,dini inanışı ve siyasi kimliği konularında detaylı bir inceleme yaptım,oradan göz atabilirsiniz.Ayrıca Otokrasi İle Karıştırılan 5 Yönetim Biçimi ! adlı makalemide okumanızı şiddetle tavsiye ederim.Çünkü bir çok kişi  özellikle Teokrasi ve Otokrasi yi bir birine karıştırmakta…

Konumuza dönecek olursak darbe ile yönetime gelen kişilerin tipik yapısını bu yönetim biçiminde de görürüz. Dediğim dedik mantığı vardır; ben herşeyin doğrusunu bilirim,ülke benim ne istersem yaparım.

 

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan ACE-UIA Uluslararası Tasarım Yarışması Konferansı başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # #

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler