Olabilirsiniz
Anasayfa » SizeÖzel » Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin eski adı nedir?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin eski adı nedir?

Editor 22 Ağustos 2019 SizeÖzelOkunma süresi: 2 dakika

Kim Milyoner Olmak İster ? adlı yarışma programında sorulan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin eski adı hangisidir? sorusundan sonra bir çok kişi internette bu sorunun cevabını aramaya başladı.İşte yarışma programında sorulan soru;

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin eski adı hangisidir?
A) Mekteb-i Sultani
B)Mekteb-i Maarif-i Edebiye
C) Sanayi-i Nefise Mektebi
D)Mekteb-i Şahane Şehriye
Doğru cevap C şıkkı, Sanayi-i Nefise Mektebi

Sanayi-i Nefise Mektebi

Güzel sanatlar alanında eğitim vermek üzere 1882 yılında Osman Hamdi Bey tarafından İstanbul’da  kurulmuş bir yüksekokuldur. Osmanlı Devleti’nin kurduğu ilk güzel sanat okulu olma özelliğine sahiptir.1928’de Güzel Sanatlar Akademisi adını almıştır; 1982’den beri de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi adıyla eğitime devam etmektedir.

İlk Eğitim Kadrosu

  • Müdür-ü Umumi: Osman Hamdi Bey
  • Dahili Müdür ve Heykel Muallimi: Osgan Efendi
  • Fenn-i Mimari Muallimi: Alexandre Vallaury
  • Yağlıboya Resim Muallimi: Salvatore Valeri
  • Karakalem Resim Muallimi: Joseph Warnia-Zarzecki
  • Tarih ve Tarih-i Sanat Muallimi: Aristoklis Efendi
  • Ulum-u Riyaziye Muallimi: Kaymakam Hasan Fuat Bey
  • Teşrih Muallimi: Kolağası Yusuf Rami Efendi
  • Hakkaklık Muallimi: Mösyö Napier

Başlangıçta Ticaret Nezareti’ne bağlı bir kurum idi. 1886’da Maarif Nezareti’ne bağlandı.1927’de Namık İsmail’in müdürlüğünde mektebin ismi önce “Sanayi-i Nefise Akademisi” olarak değişti Zamanla Güzel Sanatlar Akademisi adı benimsendi

1929’da mektepte seramik bölümü faaliyete geçti. 1930’larda atölyeler daha da çeşitlendi. 1936’da “Türk Tezyini Sanatlar Bölümü” eklenmiştir. 1938’de alınan kararla, mimari bölümü liseden sonra 5 sene oldu; bölümün adı da “Yüksek Mimarlık” bölümü olarak değişti. 1959’da artık tüm bölümlere liseyi bitirenler, imtihanla alınmaktadır. Ayrıca tüm bölümler 5 senelik olmuştur.

1969 yılındaki yasa ile akademi, bilimsel bir özerkliğe kavuşmuştur ve artık ismi “İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi” olarak geçmektedir. 1975’te akademiye birçok bölüm eklendi.

İlgili  Dünya Tarihini Değiştiren Yalan ve Gerçekler

1981’de Akademi YÖK çatısı altına girdi ve adı da artık “Mimar Sinan Üniversitesi” oldu. Üniversite kuruluşunun 121. yılında tekrar isim değiştirdi ve “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi” ne dönüştü.

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # #

Son Makaleler