Olabilirsiniz
Anasayfa » SizeÖzel » Kadınlar için en tehlikeli 10 ülke !

Kadınlar için en tehlikeli 10 ülke !

Editor 05 Eylül 2019 SizeÖzelOkunma süresi: 5 dakika

Bu dünyada kadın olmak zor.Çünkü çoğu toplum tarafından cinsiyet üzerinden ayrımcılığa maruz kalmakta veya su istimal edilmekte.Ne yazık ki bayanlar bütün ülkelerde bu ve buna benzer sorunlarla sürekli karşı karşıya kalmakta.Son yapılan araştırmaya göre dünyada kadınlar için en tehlikeli 10 ülke belirlendi.Reuters tarafından yapılan bu araştırmada en dikkat çeken kısım özgürlükler ülkesi olarak kabul edilen Amerika’nın listenin 10’uncu basamağında yer alması.Listedeki tek batılı ülke.

Kadınlar için en tehlikeli 10 ülke !

 

26 Mart ve 4 Mayıs tarihleri arasında telefonla ve yüzyüze yapılan ankete, Avrupa, Amerika, Asya ve Pasifik’te yaşayan 550 kişi seçildi( her ülkeden ).Ankete katılan meslek kuruluşları; akademisyen, politikacı, sağlık personeli,işçi, yardım ve gelişim uzmanı gibi toplumun her kesiminden insanlardı.

Ankete katılanlardan Birleşmiş Milletleri’nin 193 üye devleti arasından kadınlar için en tehlikeli olan ülkeyi seçmeleri istendi.Seçerken göz önünde bulunduracakları 6 konu başlığı ise şöyle;

  • sağlık hizmeti,
  • ekonomik kaynaklar,
  • kültürel veya geleneksel uygulamalar,
  • Cinsel şiddet ve taciz,
  • cinsel olmayan şiddet,
  • insan kaçakçılığı.

Hindistan

Ankete katılanların büyük bir çoğunluğu Hindistan’ı ilk sırada seçti.Bunun en büyük nedeni 2012 yılında ülke genelinde gerçekleşen tecavüz ve taciz karşıtı protestoların dünyanın bütün haber ajanslarında ilk sıra yer alması.Özellikle bu tarihten sonra kadın turistlerin Hindistan’a gitme konusunda teraddütler yaşadığı bilinen bir gerçek.Ayrıca 2007 ile 2016 yılları arasında kadına yönelik şiddet ve tecavüz oranı %83 oranında artmıştır.Buda demek oluyor ki her 15 dakkikada bir ortalama bir kadın tecavüze maruz kalmakta.Gelenek ve tutumlardan dolayı kadın hastalıkları, zorla evlendirmeler, cinsel kölelik,insan kaçakçılığı ve taşlanarak ölüm bu ülkenin en büyük sorunu.

Afganistan

Listenin ikinci sırasında Afganistan var.Özellikle savaş ve terör gibi olaylardan sonra büyük bir yıkıma maruz kalmıştır.Bu sebeplerden dolayı kadınların gitmek istemediği veya en tehlikeli bulduğu yerlerden bir tanesidir.Aynı şirketin 2011 yılında yaptığı benzer bir ankette ilk sırada yer almıştı.Buda demek oluyorki zamanla ufakta olsa bir iyiye doğru gidişat var.

İlgili   Tinder'la İlgili 7 Püf Nokta ve Öneri !

Amerika’nın Afganistan’a müdahalesinden neredeyse yirmi yıl sonra Taliban toprak kazanmaya devam ediyor. Kadınlar ve kızlar için durum daha da kötüye gidiyor.Özellikle okur yazarlık, yoksulluk ve cinsiyete dayalı şiddet söz konusu olduğunda.

Suriye

Şuan içinde bulunduğu iç savaştan dolayı,ülkede sağlık hizmetlerine erişimin yetersiz olması, şiddetin hat safada olması (hem cinsel hem de cinsel olmayan) ,ve çocuk evliliklerinin görülme sıklığı. Bütün bunlardan kaynaklı olarak Dünyanın en tehlikeli üçüncü ülkesi.

Somali

Somali’nin onlarca yıllık iç savaşı, bir şiddet kültürü yarattı ve bu durumun bir sonucu olarak kadınları koruyacak kurumları zayıflattı.Zaten devlet otoriterisinin olmadığı yerde şiddet kaçınılmaz.Suriye’dekinin benzerleri bu ülkede de yaşanıyor.

Suudi Arabistan

Son yıllarda kadın hakları ile ilgili çalışmalar yapılsada ( kadınların araba kullanmasına izin verilmesi ) hala yeterli seviyeye gelememiştir.Erkek egomanyasının hakim olduğu bir anlayıştan dolayı bayanlar her zaman ikinci sınıf olarak görülmekte.Bu arada, her Suudi kadını hala erkeklerin vesayetine tabidir.Eğer birşey yapılacaksa veya bir yere gidilecekse yanlarında babası ya da kocası olması gerekiyor.Bunlar olmasa o zaman erkek kardeşi veya oğlu yanında olmak zorunda.

Listede bulunan altı,yedi,sekiz ve dokuzuncu ülke ise şöyle; Pakistan, Kongo, Yemen ve Nijerya.

İç kargaşa,çatışma, yoksulluk ve ataerkillikten etkilenen ülkeler.Özellikle insan kaçakçılığının en fazla olduğu yerlerdir.Yılda yaklaşık olarak 150 milyar $ lık bir suç işleniyor.Fakir ve yoksul insanlar ya kaçırılıp organları çalınıyor yada başka ülkelere gitmek için bu suç örgütüyle irtibata geçiyor.

Bu dokuz ülke üç bölgeye ayrılmıştır: Hindistan Yarımadası (Hindistan, Pakistan, Afganistan), Arap Yarımadası (Suriye, Suudi Arabistan, Yemen, Somali) ve Afrika Kıtası (Nijerya, Kongo).

Listedeki tek Asya kıtası dışında olan ülke Amerika Birleşik Devletleri.Kadınlara en çok cinsel şiddet, taciz ve cinsel ilişkiye girme riski altında bulunanların nerede olduğu sorulduğunda üçüncü sırayı aldığı için listeye 10. sıradan girmiştir. Özellikle son bir kaç yıldır ülke genelinde çıkan tecavüz ve taciz haberlerinin bunda etkili olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili   Kuralsız Film Oyuncuları Kimlerdir?

Benzer Yazılar: 

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Kuralsız Film Oyuncuları Kimlerdir? başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # #

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler