Olabilirsiniz
Anasayfa » Cad » Autocad Planesurf Komutu

Autocad Planesurf Komutu

Editor 19 Şubat 2021 CadOkunma süresi: 2 dakika

Planesurf, Autocad’de düzlemsel yüzeyler oluşturmak için kullanılır.

Autocad Planesurf Komutu

AutoDesk

Kapalı nesneleri seçerek veya dikdörtgen bir yüzeyin zıt köşelerini belirleyerek düzlemsel bir yüzey oluşturabilirsiniz. İlk seçmeyi destekler ve kapalı bir profilden düzlemsel bir yüzey oluşturur. Komut aracılığıyla yüzeyin köşelerini belirlediğinizde, yüzey çalışma düzlemine paralel olarak oluşur.

Planesurf komutu

Komutun ne işe yaradığını akılda kalıcı şekilde özetlemek gerekirse; exceldeki gibi tablolar yapabilirsiniz. Özellikle mimari proje çizerken vaziyet planı hazırlarken bu tarz tabloya çok fazla ihtiyaç duyarız. Net alan, Bürüt alan, Ortak alan, Toplam Bürüt alan, Otopark hesabı, Emsal hesabı, Ağaç hesabı gibi alanlar için.

Kullanımı:

Planesurf yazıp enter ( yada space ) tuşuna basıp komuta giriş yapıyoruz, daha sonra düzlemsel yüzeyi oluşturmak için iki yüzey seçiyoruz. Ayrıca düzlemdeki çizgilerin sayısını artırmak veya azaltmak  SURFU ve SURFV komutlarını kullanabilirsiniz.

Nesne seçimine göre düzlemsel veya kırpılmış bir yüzey oluşturur. Bir kapalı nesneyi veya kapalı bir alanı oluşturan birden çok nesneyi seçebilirsiniz.

Geçerli nesneler şunları içerir: çizgiler, daireler, yaylar, elipsler, eliptik yaylar, 2B çoklu çizgiler, düzlemsel 3B çoklu çizgiler ve 2B eğriler.

DELOBJ sistem değişkeni, seçtiğiniz nesnelerin yüzey oluşturulduğunda otomatik olarak silinip silinmeyeceğini kontrol eder.

Umarım aradığın konuda faydalı olabilmişimdir. Bize destek olmak için Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir. Makaleyi sosyal hesaplarında paylaşabilirsin.

Bir sonraki yazımız olan PolySolid Komutunda görüşmek üzere.

İlgili makaleler:

Kaynak: Autodesk.com

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # #

Son Makaleler