Olabilirsiniz
Anasayfa » Mimarlık » Mimarların büyük çoğunluğu neden Liberal?

Mimarların büyük çoğunluğu neden Liberal?

Editor 12 Ekim 2020 MimarlıkOkunma süresi: 2 dakika

Geçenlerde Mimarlık tarihi ile alakalı olarak araştırma yaparken ilginç bir forum makalesine rast geldim. İngiltere tabanlı bu forum sitesinde bir çok farklı düşünce yapısına sahip insan yorum yapmış. İçlerinden bir kaçının düşüncesi çok ilginçti.

Mimarların büyük çoğunluğu neden Liberal?

Soru: Mimarların büyük çoğunluğu neden Liberal?

Cevaplardan bir kaçını alt alta sıralayacağım.

– Çünkü mimarlık, elitlerin önyargılarına ve egemen kültüre bağlı bir meslektir.

– Benim düşünceme göre, Mimarlar genellikle farklı geçmişlere, ırklara, cinsel yönelime sahip insanlara karşı daha açık fikirli olma eğiliminde olan yaratıcı tiplerdir.Bu genellikle liberallerin sosyal bir değeridir.

-Mimarlar, aklın ve iyi niyetin temel insan doğasını değiştirebileceğine inanan ütopik olma eğilimindedir. Liberallerde de bu eğilim var. Muhafazakarlar, insanlar hakkında daha alaycı ve karamsar (yani daha gerçekçi) olma eğilimindedir.

Neredeyse bütün yorumları okumama rağmen, neredeyse hiç muzafakar bir mimarla karşılaşan birini görmedim. Genelde liberal olan kişilerin veya muzafakar olupta liberal mimarlar hakkında yorum yapan insanlar vardı. Karşılaşmamın temel nedenlerinden bir taneside İngiltere’nin çoğununluğunun Liberal olmasındandır. Mesala Ortadoğu gibi kısımlara bakarsak da daha çok muzafakar mimar vardır. Bu ülke ve bölgeye göre değişiklik gösterir. Fakat dünyaki mimarların büyük çoğunluğu Liberal’dir. Çünkü değişime ve yeniliğe daha açık bir yapıdadır, muzafakar ise biraz daha tutucudur. Birde mimarlık mesleği insanlarla direk içi içe bir meslek dalıdır. Buda en büyük sebeplerden bir tanesi.

Sonuç olarak böyle bir sorunun cevabını verirken tam olarak kesin konuşamayız. Fakat az öncede dediğim gibi Liberaller her türlü düşünceye göre değişim gösterebilir. Daha esnek bir yapıdadır.Muzafakarlar biraz daha tutucudur.

Bu konu hakkında sizin düşünceniz nedir? Mimarların büyük çoğunluğunun Liberal olmasının temel nedeni nedir?

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan TAKS ve KAKS(Emsal) hesabı nasıl yapılır? başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # #

    Son Makaleler