Olabilirsiniz
Anasayfa » SizeÖzel » 5 Maddede Büyük İskender

5 Maddede Büyük İskender

Editor 13 Nisan 2021 SizeÖzelOkunma süresi: 4 dakika

Büyük İskender  ( III. Aleksandros ) , dünya tarihinin en önemli figürlerinden biridir. Makedonya Kralı, kısa yaşamının çoğunu ülkesinin sınırlarını Makedonya’dan Afganistan’a kadar genişletmek için mücadele ederek geçirdi. Ona hitaben  kitaplar, hatta filmler bile yapıldı. Bütün bu popülerliğine rağmen hala onun hakkında bir çoğunuz çok fazla bir bilgiye sahip değil. Bu listeyi oluştururken Büyük İskender hakkında çok az bilinen konuları 12 başlık haline getirdim.

Alexander büyük iskender

1) Askerlerine Meyan Kökü Verirdi 

İskender’in yaptığı bir çok savaş sahası ya engebeli veya çok uzak bir yerdeydi. İşte bu uzak kesimleri fethetmek için askerlerine meyan kökü tayinleri dağıtırdı. Bu şekilde ordusu daha diri ve sağlıklı kalırdı. İskender’den sonra , Roma lejyonları da bir zaman sonra ordularında da meyan kökü kullanmaya başladı.

2) Tire’yi Ele Geçirmek İçin 800 kmlik Geçit Yaptı

İskender’in başarısındaki en önemli faktörlerden biri, profesyonel mühendislerden oluşan birlikleriydi. Kritik konularda tecrübeli mühendisleri sayesinde, yapılamaz denilen bir çok şeyi yaptı. Buna en güzel örnek Tire’nin kuşatılmasıdır. MÖ 332 yılında III. Aleksandros, Pers’ler ile yaptıkları savaşta, stratejik öneme sahip olan Tire’yi ele geçirmek istiyordu. Bir ada şehri olan Tire’yi klasik yollardan ele geçirmek neredeyse imkansızdı ve o güne kadar bir çok uygarlık bu girişiminde başarısız olmuştu. İşte İskender’e, Büyük İskender denilmesinin en büyük sebeplerinden biri olan zekası burada devreye girdi. Mühendislerine 800 kilometre uzunluğunda bir geçit yapılması emrini verdi. Yedi ay süren bu inşaattan sonra Tire’yi ele geçirdi.

3) Şarap İçme Yarışması Düzenledi

Dini lider, cenaze ateşinde kendini öldürmeden önce İskender’in ordusuna bir büyü için eşlik eden Calunus adında bir Hintli filozoftu. Haberi duymaktan rahatsız olan Alexander, bir şarap içme yarışması da dahil olmak üzere onuruna şenlikler düzenledi. Yarışmayı, bir kilo altın ödülünü almak için 13 litre karıştırılmamış şarap içtiği iddia edilen Promachus adlı bir asker kazandı . Üç gün sonra yarışmaya katılan 41 yarışmacı ile birlikte öldü.

İlgili  Dünya Tarihini Değiştiren Yalan ve Gerçekler

4) Pers Kralı’nı Takip Etmek İçin Ölü Bedenleri Kullandı

Issus Savaşı (MÖ 333), İskender’in Pers İmparatorluğu’na karşı üç büyük meydan savaşından ikincisidir. Sayıca üstün olan Makedon ordusu Pers’leri mağlup etmiştir. Savaşın sonunda İskender, Darius’u ele geçiremedi  fakat onun ailesinden bir çok kişiyi ele geçirmiştir. Kaçan Dairus’u yakalamak için bir birlik gönderdi.

Yunan tarihçi Arrian’a göre ;

Katliam o kadar büyüktü ki,  İskender’e eşlik eden Lagus’un oğlu Ptolemy, onlarla birlikte Darius’u takip etti, bir vadiye giden askerler, vadiyi geçmek için cesetleri derelere döküp üzerlerinden geçti.

5) 1 Milyar Dolarlık Cenaze Töreni Düzenledi

İskender’in, Hephaestion ile olan ilişkisi, birçok tarihsel spekülasyonun konusu olmuştur.İskender’in Hephaestion’un ölümüyle büyük bir bunalıma girdi. O döneme ait bir çok kaynak günlerce yemek yemediği, doğru düzgün uyumadığı ve ağladığı yönünde. Hephaestion için Babil’de görkemli bir cenaze töreni düzenlemesini emretti. Bunun için 10.000 talent-lik (1 kilo talent = 56 kilo altın ) bir bütçe ayırdı. Dönemini göz önünde bulundurursak ortalama 1 milyar dolar civarıdır. Tarihin en pahalı cenaze törenlerinden biridir.

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Hiksoslar Kimdir? ( Çoban Krallar, Yabancı Ülkenin Prensleri ) başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # #

    Son Makaleler