Olabilirsiniz
Anasayfa » Mimarlık » İmar Plan Notu Nedir?

İmar Plan Notu Nedir?

Editor 16 Şubat 2021 MimarlıkOkunma süresi: 2 dakika

İnşaat sektörüyle ilgileniyorsanız muhtemelen en çok duyduğunuz kelimelerden biridir plan notları. Sıklıkla karşılaşmış olsak da, bir çoğumuz tam anlamıyla ne olduğunu net olarak bilmiyoruz.

Bu makalede İmar plan notu nedir? , Plan notlarını nereden bulabilirim , Plan notunun üzerinde yazan kısaltmalar (gösterimler ) ne anlamları ve Plan notu örnekleri başlıklarını ele alacağız. Hazırsanız başlayalım…

 

İmar Plan Notu

Bir ada, parsel üzerinde yapılması düşünülen inşaat ile alakalı detaylı bilgileri bulabileceğiniz notlardır. Bu notlar ilgili belediye tarafından veya büyük şehir tarafından belirlenir. Bazen de iki kurumun ortaklaşa verdiği kararlardan oluşur. Örnek üzerinden açıklamak gerekirse; bir arsa  alıp üzerine inşaat yapmak istiyorsunuz. Arsanız Ticari mi, Sanayi mi , Ticari + Konut mu, Hizmet Alanı mı,  h (yükseklik ) kaç, TAKS ( oturum şartı ) var mı, KAKS ( emsal ) var mı, çekmeleri  kaç gibi şeylere bakabileceğiniz notlar.

Plan notlarını nereden bulabilirim

Plan notlarını bulabileceğiniz bir kaç alternatif yol vardır. Bunlar; İmar durumunun arka yüzü veya bulunduğunuz belediyenin webgis ( bazı belediyelerde keos olarak da açılmış olabilir ) sistemi. Örnek; www.keos.avcilar.bel.tr .

İmar plan notları

Ada/Parsel yerine imar durumuna bakmak istediğiniz yerin bilgilerini girip aratın. Hemen alt kısımda, bazen de sağ üst kısımda ” Plan Notları ” diye bir sekme çıkar. İmar bilgisini merak ettiğiniz yer ile ilgili her türlü bilgiye oradan ulaşabilirsiniz.

Plan notu  kısaltmaları ve anlamları

kısaltmalar ve anlamları

Yukarıdaki listeden imar plan notu gösterimlerini ve ne anlama geldiklerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

“İmar Plan Notu Nedir? ” ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok önemli.

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan AutoCad Kaydetme Sorunu ( %100 çözüm ) başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # #

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler