Olabilirsiniz
Anasayfa » Terminoloji » Diyet yapıyım derken karaciğer hastası olabilirsiniz !

Diyet yapıyım derken karaciğer hastası olabilirsiniz !

Editor 19 Temmuz 2018 TerminolojiOkunma süresi: 4 dakika

 

NAFLD Nedir ?

Dünyada son zamanlarda yaygın bir hastalık haline gelen NAFLD hastalığı gün geçtikçe önemini dahada arttırıyor.NAFLD , alkole bağlı olmadan gerekleşen karaciğer yağlanması veya karaciğer iltihapı.Neredeyse her 5 kişiden biri bu hastalığa yakalanmaktadır.

Peki bunun başlıca nedeni nedir ?

Özellikle yoğun iş temposundan kaynaklı düzensiz beslenme ve hareketsizlik bunun başlıca nedenleri arasında gösterilebilir.Karaciğer en önemli yaşam organlarımızdan birisi olmasına rağmen,malesef yeteri kadar özen göstermiyoruz.İşte bu ilk başlarda vurdum duymazlığımız ilerde çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.Karaciğer yağlanması özellikle çok ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. Çünkü üzerine düşmezseniz ilerde ölümcül sonuçları olabilir.

 

 

Karaciğer yağlanması; basit yağlanma ve yağlanmaya bağlı karaciğer iltihabı ( NASH ) olmak üzere iki farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.Basit yağlanma olan insalarda  % 80’inde önemli bir sağlık sorunu yaşanmazken, geri kalanlarda yağlanmaya bağlı karaciğer iltihabına neden olmaktadır. Yağlanmaya bağlı karaciğer iltihabı (NASH) olan bireylerde ortalama % 10 karaciğer sirozu geliştiği görülmektedir. Karaciğer sirozu, karaciğer kanserine ve bu nedenle de  ölüme yol açmaktadır. Son zamanlarda karaciğer nakli gerektiren karaciğer kanserlerinde özellikle karaciğer yağlanması bulgularına çok fazla oranda rastlanılmıştır.

Bütün bu olumsuzluklardan,yani karaciğer yağlanmasından kurtulmak için şok diyet yapmak yerine düzenli diyet yapabilirsiniz.Aşağıda düzenli diyet örneklerine bakarak sizlerde sağlıklı bir birey olabilirsiniz.

 Şeftali diyeti

 

A,C,E ve K vitaminleri açısından zengin bir besin türü olan şeftali ile düzenli şekilde kilo verebilirsiniz.

Her sabah : 1 tane orta boy şeftali,1 kase yağsız yoğurt,1 fincan şekersiz kahve

Öğlen : 1 adet orta boy şeftali,1 kase yağsız yoğurt,1 porsiyon ızgara tavuk göğsü

Akşam : 1 adet orta boy şeftali,2 adet haşlanmış yumurta,1 kase yağsız yoğurt

Ara öğünlerde de yağsız kuruyemiş benzeri yiyecekler tüketebilirsiniz.

İlgili   Yağmur Ormanlarının Hayatımızdaki Önemi !

Bilinçaltı ile kilo verme yöntemi

 

 

Çoğu diyet programını denediniz fakat hala başaralı olamadınız mı ? Karamsarlığa düşmenize gerek yok ! Muhtemelen en büyük etkeni göz ardı etmiş olabilirsiniz.Unutmayın insanların inanıpta yapamayacağı hiç birşey yoktur.Buna kilo vermekte dahil.Konumuza dönecek olursak öncelikle beyinen kendinizi ikna etmeniz gerekir.Bu işe başlarken “kilo vereceğim” değilde,” sağlıklı bir yaşam sürdüreceğim ” diyerek başlayın.Çünkü kilo vereceğim cümlesi beyinde bir kesinlik arz ettiği için, bir süre sonra kilo vermekle ilgili ufak bir pürüzde motivasyonunuzu yerle bir edebilir.

Anlık kilo veren insanların % 70’i verdiği kiloları bir süre sonra fazlasıyla geri almaktadır.Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Bunun en büyük nedeni insanların kısa vadeli bir hedef koyup ve ona ulaşınca kendini geri salı vermesidir.Onun yerine kilo vermenizi uzun vadeye yayacak olan sağlıklı bir yaşam sürdüreceğim ibaresini kendinize hedef koyun.Örneğin; Her gün yemekten sonra 2 saat yürüyüş,fasfoot tarzı yemekler fazla tüketilmeyecek, akşam yemeği en geç 7’de yenilecek.Buna benzer bir program yaparak sizlerde hergün uygulayabilirsiniz.Düzenli bir şekilde spor yapıp,yediğinize içtiğine dikkat edin.Spordan kastım illa bir spor salonuna gitmenize gerek yok,bir parkta veya her hangi bir yerde düzenli yürüyüş yapabilirsiniz.

Diyet yapan bütün insanların yaptığı genel bir hatayı sizde yapmayın.Her gün tartılmayın.Çünkü yavaş yavaş kilo vereceğiniz için bir süre sonra beyin bunu olumsuz olarak karşılayabilir.Bunun sonucu olarak da sizdeki başarma isteğinde giderek bir azalmaya neden olabilir.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # # # # #

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler