Olabilirsiniz
Anasayfa » Mimarlık » Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane

Editor 23 Ağustos 2019 MimarlıkOkunma süresi: 2 dakika

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane binası nerede,mimarı,şimdiki ismi,tarihçesi nedir?

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, kimi yerde Tıphane veya Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane olarak karşımıza çıkmaktadır. Haydarpaşa Numune Hastahanesi karşısında ve Tıbbiye Caddesi üzerindedir. Fransız mimarlar  Vallaury ile Raimonde D’renco tarafından yapılmıştır. II. Mahmut’un 14 Mart 1827’de açtığı ve Türkiye tarihindeki ilk tıp fakültesidir. Bugünkü İstanbul Tıp Fakültesi’nin Osmanlı’nın son dönemlerindeki adıdır.İlk mezunlarını 1843 yılında vermiştir. 4 mezununun 1848 yılında Viyana’da yapılan tıp yeterlilik sınavını geçmesi üzerine Avrupa’daki tıp fakültelerine denk sayılmaya başlanmış ve “fakülte” statüsü kazanmıştır.

İstanbul Tıp Fakültesi

İstanbul Üniversitesi’nin iki tıp fakültesinden birisidir.Üniversite reformuyla kurulmuş ilk tıp fakültesidir. Türkiye’de modern tıbbın gelişimine öncülük etmiş, sayısız hekim ve bilim insanı yetiştirmiştir. Fatih ilçesinin Çapa semtinde yer almasından dolayı halk arasında daha çok Çapa Tıp Fakültesi olarak bilinir.

Türkiye’de modern tıp eğitiminin okutulduğu ilk kurumdur. Türkiye’nin en önemli ve en köklü bir diğer tıp fakültesi olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Tıp Fakültesi 1967 yılında ikiye ayrılmıştır.

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Autocad Temel Komutları  başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # # #

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler