Olabilirsiniz
Anasayfa » Terminoloji » Marksizm

Marksizm

Editor 01 Ekim 2019 TerminolojiOkunma süresi: 3 dakika

Bu makalede Marksizm ve Diyalektik materyalizm nedir, Karl Marx ‘ın düşüncesinin neden önemli olduğunu detaylı olarak ele alarak incelemeye çalıştık.

Marksizm Nedir?

Marksizm

Karl Marx ve Friedrich Engels’in çalışmalarından yola çıkarak oluşturulan bir düşünce sistemidir.İsmini Karl Marx’tan almaktadır.Özellikle kapitalizme tepki niteliğindedir. Kapitalist düzende insanlar belirli sınıfa ayrılırken,Marksist düşüncede insanlar eşit haklara sahiptir. Kısmen Kominist düşünce sistemiyle benzerlik göstermektedir.Bu düşünce sistemini daha iyi anlaya bilmek için Diyalektik materyalizm’in ne olduğunu dair biraz da olsa bilgi birikimine sahip olmamız gerekir. Elimden geldiği kadar kısa kısa özetlemeye çalışacağım. Fidel Castro’nun bu sözü Marksizm’in mantığını özetler nitelikte;

Marksizm bana toplumun ne olduğunu öğretti. Ormanda kaybolmuş, gözleri bağlanmış birisiydim, neresi kuzey neresi güney bilmiyordum. Eğer sınıf savaşımının tarihini anlamazsanız veya en azından toplumun zenginlerle fakirler arasında bölündüğüne dair kesin bir bakışa sahip değilseniz ve aynı kişilerin diğerlerini boyunduruk altına alarak sömürdüğünü görmüyorsanız hiçbir şey bilmiyorsunuz ve ormanda kaybolmuşunuz demektir.

Diyalektik materyalizm

Kimi yerlerde eytişimsel maddecilik ve eytişimsel özdekçilik olarakta geçmekte.Materyalizmin, Karl Marx tarafından yorumlamasıyla ortaya çıkmıştır.Materyalizm;herşeyin maddeden oluştuğuna inan,diğer bir deyişle maddenin tek bir öz olduğunu savunan düşünce sistemidir.

Diyalektik materyalizmin temel ilkeleri:

  • Evren özdekseldir.
  • Bilinç özdeksel doğanın ürünüdür.
  • Evren, sonsuz çeşitlilikteki olgularının birbirine bağlı ve bağımlı olduğu bir bütündür.
  • Tarih özdeksel bir devim ve gelişme sürecidir.
  • Evrimsel gelişme, çelişme yasalarıyla gerçekleşir.

Marx ve Engels, kapitalizm tespitlerini bu felsefe yardimiyla yorumlayip dunya halklarina sunmuslardir.Özellikle de Engels,anti-duhring isimli eserinde toplumda ve dogada diyalektik materyalizmi açarak geniş kitlelere bu düşünceyi yaymıştır.Bu düşünceyi savunanlara göre bilim diyalektik materyalizmi geliştirir, diyalektik materyalizm de bilimi geliştirir.

İlgili   Yağmur Ormanlarının Hayatımızdaki Önemi !

Karl Marx ‘ın düşüncesi neden önemli

Marx, bugün bile kapitalizmin en derin ve keskin eleştirmeni olmaya devam ediyor.Yüz yıllar önce yazdığı yazılar bugün hala batı entelektüel geleneğine yön vermektedir. Karl Marx’in kapitalist sistem yerine komünizm önerisi, yirminci yüzyılda en büyük meyvelerini Sovyetler Birliği’nde kominist devletin kurulmasıyla vermiştir. Bu büyük girişim şimdi tamamen başarısız  olmuş gibi dursa da, komünist düşünce bugün bile insanlarda “adaletli dünya” inancı uyandırmaya devam ediyor.Misal Fatih Mehmet Maçoğlu’nun bir kominist başkan olarak Ovacık’da (2014-2019) yapmış olduğu adeledli yaklaşım, bir anda tüm Türkiye’nin ilgisini çekmiştir.

İlgili Makale: Nihilizm nedir?

Ayrıca Marx ve Vladimir Lenin’in düşünceleri Sosyalizm’i de çok fazla etkilemiştir. Marksist-Leninist ideoloji kişiye ait özel mülkiyete karşı değil, büyük ölçekli işletmelerin ve toplumsal üretim alanlarının özel teşebbüse ait olmasına karşıdır.Yani kişiler özel mülkiyet edinebilir,fakat topluma ayrılmış (kamulaştırılmamış veya hazine ) arazilerde özel mülkiyet edinemez.Çünkü o arazi tüm toplumun ortak yararı için kullanılmalıdır.

 

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Mükemmeliyetçiliğin zararları başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # # # #

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler