Olabilirsiniz
Anasayfa » Dünya » Çin’de En Popüler 7 Sosyal Medya Sitesi

Çin’de En Popüler 7 Sosyal Medya Sitesi

Editor 07 Aralık 2021 DünyaOkunma süresi: 5 dakika

Çin, dünyanın en çok nüfusuna sahip ülkelerinden bir tanesidir. İşte bu yüzden bir çok sosyal medya platformunu kendine çekmektedir. Ülkede açılan sosyal medya siteleri bir anda Twitter, Facebook ve Youtube gibi dünya devlerine kafa tutacak seviyeye geldi.

Günümüzde şirketlerin yeni pazara girerken ilk yaptıkları reklam vererek kendilerini o kitleye tanıtmaktır. Bunun için eskiden televizyon kullanırken,  günümüzde bu iş sosyal medya platformları sayesinde yapılır oldu. Çin’de etkili olmak istiyorsanız orada hangi sitenin neye ve hangi kesime hitap ettiğini iyi bir şekilde bilmeniz gerekir. Sözü fazla uzatmadan Çin’deki  en popüler 7 sosyal medya sitesine hadi gelin hep birlikte göz atalım.

1) WeChat

Aylık Aktif Kullanıcı: 1.2 milyar
Ortalama Günlük Aktif Kullanıcı: 619,6 milyon
16-64 Yaş Arası Kullanıcı Sayısı: %80

WeChat, Tencent tarafından geliştirilen ve oyunlar, çevrimiçi alışveriş ve finansal hizmetler de sağlayan hepsi bir arada bir mesajlaşma uygulamasıdır. Kullanıcılar ihtiyaç duydukları hemen hemen her şeyi uygulama içinden alabilir ve bu da “Süper Uygulama” olarak sınıflandırılmasına yol açar. Bu sebeplerden dolayı Çin’de en popüler sosyal medya haline geldi. Bir çok yerde Çin’in Facebook’u olarak da duyabilirsiniz.  Ancak WeChat uluslararası alanda eşdeğeri olmayan bir “süper uygulama”dır. Süper uygulama denmesinin temel nedeni;  Facebook, Whatsapp, Google News, Tinder ve Pinterest’in birleşimi olmasıdır.

İlgili :      Ameba nedir ?

2) Weiboo

Aylık Aktif Kullanıcı: 515 Milyon
Ortalama Günlük Aktif Kullanıcı: 241 milyon
Mobil Aylık Aktif Kullanıcı: %94
Ortalama Ziyaret Süresi: 8 dakika 48 saniye

Sina Weibo veya Weibo’yu, Çin’in Twitter’ı olarak adlandırabiliriz. Çin’de 2009 yılında piyasaya sürülen bir mikro blog platformudur. Weibo, WeChat’den sonra Çin’de en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Weibo ile kullanıcılar video, resim ve gif yükleyebilir. Ayrıca, bir kişiyi takip edebilir ve gönderilerini okuyabilir, ardından geri takip edilmeden beğenip paylaşabilirler. Twitter gibi, Weibo’da genellikle Çin’deki son dakika haberlerini ve kültürel olayları tartışmak için en sık kullanılan platformdur. Weibo’nun oyunlar, sağlık ve egzersiz takibi, ödeme ve finansal hizmetler dahil olmak üzere birçok başka işlevi vardır. Weibo, hayranlarla iletişim kurmak isteyen ünlüler, en yeni manşetleri atmak isteyen gazeteciler ve ürünlerini tanıtmak isteyen işletmeler arasında da popülerdir. Bazı promosyon etkinlikleri, gerçek zamanlı olarak ödüller kazanabileceğiniz piyangoları bile içerir.

İlgili   Rusya'da En Popüler 5 Sosyal Medya Platformu

3) Tencent QQ

Aylık Aktif Kullanıcı: 693,5 milyon
Ortalama Günlük Aktif Kullanıcı: 267,7 milyon

Çin’deki en eski sosyal medya platformlardan biridir.

tencent nedir

Tıpkı WeChat gibi, kullanıcılara oyunlar, müzik, alışveriş, mikro bloglama, filmler, grup sohbeti ve sesli sohbet gibi birden fazla hizmet sunar. QQ, beyaz yakalı çalışanlar arasında inanılmaz derecede popüler olan bir masaüstü sürümüne sahiptir  . Ayrıca QQ, WeChat gibi kaydolmak için bir telefon numarası gerektirmez. Kullanıcıların her birinin hesapları için benzersiz bir sayısal kimliği vardır. Bu, WeChat’in piyasaya sürülmesinden önce Çin’deki en popüler çevrimiçi iletişim biçimiydi.

4) Tencent Videosu

Premium Abonelikler: 112 Milyon
Ortalama Aylık Aktif Kullanıcı: 900 milyon

 

Tencent Video nedir

Dünya’da Youtube neyse Çin içinde Tencent Video odur. Tencent Video dışında IQiYi ve Youku diye iki büyük video paylaşım sitesi vardır. İlk zamanlar Alibaba’ya ait olan Youku sitesi pazarın tümüne hakim olsa da, zamana ayak uyduramadığından dolayı yerini Tencent’e devretmiştir.

 

5) Xiao Hong Shu

Ortalama Aylık Aktif Kullanıcı : 250 milyon
Aktif Kadın Kullanıcı Sayısı  : %90

Xiao , sosyal medya ağlarında yaygın olarak görülen birçok özelliğe sahiptir. Xiao Hong Shu’ya sadece e-ticaret sitesidir diyemeyiz. Çünkü klasik E-ticaret sitelerinden farklı olarak, kişiler aldıkları ürünleri paylaşabilir,seyahatları hakkında insanları bilgilendirebilir veya ürünler hakkında yorum yaparak diğer muhtemel alıcılara yol gösterebilir. Kafanızda tam olarak canlandırabilmeniz için Pinterest ve sahibinden.com sitesinin bir karışımı gibi diyebiliriz.

6) Douban

Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı: 300 milyon
Ortalama Ziyaret Süresi: 6 dakika

Douban, diğer sosyal medya sitelerinin aksine kitap,film ve müzik gibi konularda insanların fikirlerini öne çıkaran bir platformdur.  Yapısal olarak Reddit ‘e çok benzese de , az öncede dediğim gibi  kullanıcılar genel-kültür konularını genelde ele alır.  Yani kısaca bir Genel-Kültür sitesi diyebiliriz. İnsanlar sadece görüşlerini mi belirtir bu sitede ? Tabiki hayır. Kullanıcılar ayrıca benzer zevklere ve ilgi alanlarına göre birbirleriyle bağlantı kurabilir. Aylık aktif kullanıcı sayısı diğer sitelere göre az olmasının temel nedeni, sanat alanında faaliyet gösteren bir site olmasındandır.

İlgili   İsrailin yaptığı en korkunç 5 katliam !

7) TikTok

Dünya Genelinde Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı: 850 Milyon
Çin’de Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı: 520 Milyon
Ortalama Ziyaret Süresi: 1 saat

Ülkemizdeki adı TikTok , Çindeki adı DouYin. TikTok’un ne olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # # # #

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler