Olabilirsiniz
Anasayfa » SizeÖzel » Ahşap Zemini Temizlemenin En Etkili 7 Yolu

Ahşap Zemini Temizlemenin En Etkili 7 Yolu

Editor 04 Aralık 2021 SizeÖzelOkunma süresi: 3 dakika

Ahşap zemin hem görüntü bakımından, hem de insana hissettirdiği his bakımından yapılarda en fazla kullanılan malzemelerden biridir. Bir çok ahşap türü vardır. Bunlar yapısal şekillerine göre çeşitli bakım ve temizleme tekniklerine gereksinim duyarlar. Bu makalede evlerde kullanılan kaplamalar baz alınarak ipuçlar verilmeye özen gösterilmiştir.

ahşap zemin kaplaması

Ahşap  Zemini Temizlemenin En Etkili 7 Yolu

1) Temizlik için Yumuşak Uçlu Süpürge ve Mikrofiber Paspas Kullanın

Ahşap zemininizi her gün yumuşak süpürge veya mikrofiber paspas yardımıyla temizleyin. Zeminde çizik bırakmaması için yumuşak uç kullanın.

2) Tozu Temizlemek için Elektrikli Süpürge Kullanın

Ahşap malzemelerin arasında biriken toz bir süre sonra nemleşme sonucu ahşapta bozulmalara neden olur. Bunun için tozu tamamiyle temizlemenin en iyi yöntemi süpürge kullanmaktır. Süpürge sayesinde aralara girmiş toz tanelerini bile temizlersiniz.

3) Ağır Nesneleri Ahşap Zemin Üzerinde Sürüklemeyin

Bir çok insan evi temizlerken yemek masası gibi ağır şeyleri sürükleyerek çeker. Bu ahşap malzemeye ciddi oranda zarar verir. Onun yerine masanın ayaklarını bir halı üzerine koyarak çekin. Bu şekilde ahşap zemin çizilmemiş olur.

4) Zemini Temizlemek İçin Yüksek Asitli Ürünlerden Kaçının

Ahşap yüzeyi silerken yüksek oranda asit içeren malzemeler kullanmaktan kaçının. Sirke,amonyak  gibi yüksek oranda asit içeren ürünler ahşap üzerinde tahrişlere neden olur. Bu malzemeleri kullanacaksanız da oranını düşük tutun.

İlgili Yazılar:

5) Sulu Zemini Hemen Silin

Su, her ne kadar en iyi temizleyici madde olsa da, özellikle ahşap malzemelerin en büyük düşmanıdır. Su ile temizlik yaptıktan sonra, zemini iyice kuruladığınızdan emin olun. Kuruluma esnasında kullandığınız bez gibi neslerin ıslak olup olmadığına dikkat edin. Ahşap zemini silmek için yarı nemli veya kuru bez kullanabilirsiniz.

İlgili   Kadınlar için en tehlikeli 10 ülke !

6) Kirli veya Islak Ayakkabılarla Ahşap Zemine Basmayın

Yerde yürümek için kir veya ıslak ayakkabı kullanmayın. Ahşap döşemenin üst tabakası  çivili, takozlu veya ince topuklu ayakkabılar nedeniyle hasar görür. Odaya girerken ayakkabılarınızı çıkarın ve çorap veya ev terliği giyin. Bu, ahşap zeminle temas eden kir, kum veya çakıl riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

7) Ahşap Zeminin Üzerine Kilim ve Paspas Serin

Dışarıdan gelen kir veya pisliğin ahşap zeminde birikmesini önlemek için, odaya girmeden önce kirlerin çoğunun temizlenmesi için giriş yollarının içine ve dışına paspas koyun. Paspaslar, girmeden önce ayakkabılarınızı kurutmanıza ve temizlemenize yardımcı olur.

 

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Dünya Tarihini Değiştiren Yalan ve Gerçekler başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # #

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler