Olabilirsiniz
Anasayfa » Dünya » Rusya’da En Popüler 5 Sosyal Medya Platformu

Rusya’da En Popüler 5 Sosyal Medya Platformu

Editor 27 Haziran 2022 DünyaOkunma süresi: 5 dakika

Sosyal medya pazarlamanızı genişletmek istediğinizde aklınıza gelen ilk pazar Rusya olmayabilir. Bununla birlikte, bu ülkede bir ticari faaliyette bulunacaksanız, ülkenin sosyal medya yapısını iyice anlamanız gerekir.

Rusya’da Facebook ve Twitter ( X )  üzerinden bir ilerleme kaydetmeye çalışıyorsanız hiç boşa uğraşmayın. Çünkü bu sizi yanlış yönlendirebilir. Çünkü tıpkı Çin’de olduğu gibi kendi sosyal medya platformlarını daha aktif olarak kullanmaktadırlar.
Bu yerel sosyal medya platformlarının nasıl çalıştığını anlamak, uluslararası firmalar için bir engel olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, Avrupa’da, Çin’de veya başka yerlerde uyguladığınız sosyal medya stratejisini Rusya ve Orta Asya’da uygulayamazsınız .

Rusya’da Sosyal Medya Kullanımını Etkileyen Faktörler

Rus nüfusunun yaklaşık %49’u  aktif sosyal medya kullanıcısıdır. Bu, %56 ile Doğu Avrupa ve %21 ile Orta Asya arasında yer almaktadır. Rusya’da sosyal medya kullanımı da diğer ülkelerde olduğundan çok daha fazla mobil cihazlara odaklanmış durumda. Ülkede yaklaşık 70 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı var. Yaklaşık  olarak 57 milyon kişi sosyal medya hesaplarına mobil cihazlarla erişiyor.

Rusya’da En Popüler 7 Sosyal Medya Platformu

sosyal medya siteleri

Şuanda dünyayı tekeline alan Facebook ve Twitter, Rusya’da diğer dünya ülkelerine nazaran daha az pazar payına sahip. Bu cümleden hiç  kullanılmıyor anlamı çıkmasın. Kullanıcılar genelde yerel platformları kullanmakta. YouTube, aktif sosyal medya kullanıcılarının %85’lik pazar payıyla pazarın lideri. Bunu WhatsApp (%59) ve Instagram (%46) ile takip ediyor.

1. OdnoKlassniki ( OK ) 

OK, Rusya’nın ikinci en büyük yerel sosyal medya platformudur. Rusya’nın aktif sosyal medya kullanıcılarının yaklaşık %55’inin bir OK hesabı var. Bu, sitenin  YouTube, VK ve WhatsApp ile kafa kafa yarıştığı anlamına gelir. 30 milyondan fazla benzersiz aylık kullanıcısıyla ülkede İnstagram, Facebook ve Twitter’dan daha popüler. Ülkemizde ok.ru sitesi, daha çok video upload için kullanılmaktadır. Ok.ru sitesini hem sosyalleşme için hemde videolarınızı yayınlamak için kullanabilirsiniz.

İlgili  Pinterest,Idea Pin Uzunluğunu 5 Dakika Yaptı

2. VKontakte (VK)

VK, Rusya’daki en büyük sosyal medya sitesidir. Ülkenin sosyal medya kullanıcılarının %80’i bu platformu aktif olarak kullanmakta. VKontakte sitesi, Rusya’da bulunan her yaş grubuna hitap etmekte. Üst kısımda ok.ru için bahsettiğim bir çok konu aynı şekil vk içinde geçerli. Hem sosyalleşme hemde videolarınızı yükleyebileceğiniz bir platform. Ülkemizde daha çok e*rotik siteleri buraya video yükleyip sitelerinde paylaşmakta.

3.Telegram

Telegram, özellikle Rusya’nın Moskova ve St Petersburg şehirlerinde en çok kullanılan platformdur. Günlük 3.5 milyondan fazla insan bu sitesi aktif olarak kullanmakta. Whatsapp ve Facebook gibi platformların gizlilik sözleşmelerinde yapmış olduğu değişikler sonrasında, dünyada bir anda en popüler site haline gelmiştir. Telegram’ı diğer sosyal medya sitelerinden ayıran en büyük özellik istediğiniz düşünceyi veya haberi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Sizi engelleyen hiç kimse yok. Telegram’ın sahibi ve CEo’su Pavel Durov’dur. Pavel Durov, bir başka Rusya merkezli site olan VK.com’da yöneticilik yapmıştır.

4.Moi Mir

Bir çoğunuzun adını ilk defa duyduğu Rusya merkezli sosyal ağ sitesidir. OK ve Vk kadar popüler bir platform olmasa da kullanıcı sayısı hayli fazladır. Özünde Moi Mir, bir blog hizmeti ile  fotoğraf/video depolama ve paylaşım platformunun birleşimidir. Ayrıca, Mail.ru e-posta istemcisi tarafından desteklenen bir anlık ileti hizmetine de sahiptir.

5.Youtube 

Youtube, Rusya’da en çok kullanılan video akış sitesidir. Platform, yaşlarına göre Rusların bir kesitinin ilgisini çekiyor. Örneğin, en popüler 10 Rus Youtube kanalının tümü çocuklara yöneliktir. Bu listenin başında, çocuklara çizgi film sağlayan Get Movies var. Youtube’u saatlerce izleyenler sadece çocuklar değil, platform aynı zamanda politikacıların insanlarla bağlantı kurmasını kolaylaştırıyor.

 

Rusya’da en çok kullanılan sosyal ağ siteleri genelde video paylaşımlı sitelerdir. Yani düz sosyal ağ sitelerine nazaran ( Twitter  ) Youtube gibi görselliğin yoğun olduğu sosyal ağlar, en çok tercih edilendir. Bunun temel nedeni olarak artık günümüz dünyasında insanların okumaktan çok, görsel anlatıma ihtiyaç duymasını gösterebiliriz. Unutmadan Youtube hariç diğer sitelerin çoğu Mail.ru bünyesinde çalışmaktadır.

İlgili  Çin'de En Popüler 7 Sosyal Medya Sitesi

Yukarıda Rusya’da en popüler 5 sosyal medya platformunu kısaca anlatmaya çalıştım. İnstagram , Facebook ve Twitter ( X ) vb. sitelerden  bahsetmeyişimin temel nedeni,Rusya merkezli siteleri anlatmak istememden dolayıdır. İstisnai olarak sadece Youtube’den bahsettim. Onu da Çin’de (  Çin’deki En Popüler 7 Sosyal Medya Sitesi ) olduğu gibi milliyetçi duygu ile sadece kendi sitelerini kullanmadıklarını göstermek içindir.

 

Bu yazıyı beğendiysen, bu kategoride yer alan Çin'de En Popüler 7 Sosyal Medya Sitesi başlıklı bir önceki yazımı da okuyabilirsin.Ayrıca bizi Facebook Twitter , Youtube , Google+ ve İnstagram gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin..

Bunlarda İlginizi Çekebilir! # # # # # #

Son Makaleler